İçme Suyu Üretim Teknik Açıklama

İçme Suyu tesisleri,esas itabariyle suyun sondajla yeraltından çıkarılması ,ham su deposuna alınması,depodan alınan suyun gerekli arıtma  kademelerinden geçirilmesi,üretlen suyun uygun depolama koşullarında depolanması ,dolum ünitelerine terfi edilmesi,damacana ve bardak dolum ünitelerine uygun ambalajlama teknolojisyle  paketlemesi esasına dayanmaktadır.

Yeraltından paslanmaz malzeme kalitesindeki dalgıç pompayla alınacak ham su uygun  kapitaj koşullarına ham su deposuna alınacaktır.Kaptaj uygun manevra odası içinde,fayans kaplı ne numune alma vanası paslanmaz malzemeden olması gereklidir.

İçme suyu,zemin kaplaması kalebodur duvar ve tavan kaplaması fayans,(suyun niteliğini  bozmayacak şekilde) havalandırma bacasıyla teçhiz edilmiş olan ham su deposuna alınmalıdır.

Ham su deposuna alınan su paslanmaz çelik pompalarla arıtma sistemine alınır.

Artıma sisteminde üretilen su kalitesi yönetmenlik standartlarını sağlayacak ve koku,tad ve lezzet açısından üst kalitede olacaktır.İçme suyu kalite standartı devamlı olarak laboratuvarda gerekli analizler yapılarak kontrol altında tutulması gereklidir.

Arıtma sistemlerinden çıkarak arı su deposuna alıanan içme suyu paslanmaz çelik pompalar vasıtasıyla basınç kontrollü olarak damacana ve bardak dolum ünitelerine verilecektir.Arı su deposu ham su deposunda olduğu gibi zemin kalebodur,duvar ve tavan kaplaması fayans olacaktır.Dolum işlemi tamamlanmış olan içme suyu sevkiyat araçlarıyla tesisten ayrılacaktır.

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir