Su İçerek Güzelleşin

Cildimizde yer alan su, vücuttaki toplam suyun % 20’sini oluşturur.Deri temel olarak iki tabakadan oluşur:

Dermis, (alttaki 1-2 milimetre kalınlığındaki süngersi tabaka) %70 oranındaki su miktarıyla, vücudun geri kalanı için bir su deposu gibidir.

Epidermis ise, dış yüzeyde cansızlaşan ve pul pul dökülen hücrelerden oluşur. Dermiste depolanan su, epidermise geçer. Dış epidermis sadece % 10-15 gibi, atmosferin durumuna göre değişen bir oranda su içerir. Normal iklim koşullarında deri, günde yaklaşık 400 ml su kaybeder.

Derinin kusursuzluğu-ipeksi, esnek ve elastik doğası- değişik tabakalarındaki su miktarına bağlıdır. Epidermisi oluşturan ölü hücreler, esnek kalabilmek için su ile birleşmesi gereken keratin adında lifli bir protein içerir. Yüzeyi kurudukça esnekliğini kaybeder. Ve su kaybı, cildimizin erken yaşlanmasına yol açar. Bu yüzden cildin nemlendirilmesi çok önemlidir!

Dünyadaki her güzellik kremi, nemlendirici özellikleriyle övünür. Oysa hiçbir kremin yapamayacağı nemlendirme, ancak derinin altından, yani gerçek suyla içeriden olur. Ve bunu, derinin alt tabakaları yapar. Derinin nemi, dış etkenlerle azaldığında deriyi dışarıdan nemlendirmek yetersiz kalmaktadır.

Derinin nem dengesini sağlamanın tek yolu da yeterli miktarda ve sağlıklı, doğal su içmektir.Epidermisin yüzeyi dışarıdan gelen suyu tutabildiği için, harici nemlendirmeden tamamen vazgeçmek gerekmez. Kremler buharlaşmayı azaltır. Deriye su püskürtmek (sprey) ise suyun en üst katlara minicik damlalar halinde nüfuz etmesini kolaylaştırır. Ve bu işlem nemlenmeyi % 14 gibi önemli bir oranda artırır!Hemen tüm sağlıklı diyet programlarının vazgeçilmez unsurudur su. Hem vücuttaki toksinlerin atılması, hem de iştahın kontrol edilmesi açısından son derece önemlidir. Öğün dışında yeterince su içilmesi doğru oranlarda yemek yenmesini sağlar.Suyun şişmanlığı önleyici bir diğer etkisi ise yemek pişirme biçimleriyle ilişkilidir. Günümüzün modern diyetlerinde yağ yerine su kullanımı önem kazanmıştır. Çünkü yemeklerde kullanılan yağlar, asıl şişmanlatan unsurlardır.

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir