İçme Suyu Neden Önemlidir

Yakın bir geçmişe kadar, spor yaparken su veya diğer sıvıların alınmaması gerektiği tüm dünyada genel bir kanıydı. “Su içersen dalağın şişer” ya da “Su içme, kesilirsin, performansın düşer” öğütlerini hepimiz duymuşuzdur. Ancak son 20 yılda ortaya çıkan gerçekler bunun tam aksini gösteriyor. Hepimiz televizyonlarda sporcuların, aralarda ya da koşarken yolda su içtiklerini görüyoruz. Bu, spor yapan bir vücut için son derece gereklidir.
Fiziksel aktivite gerçekleştiren bir vücut tıpkı bir makine gibi ısınır. Buna bir de havanın sıcaklığı eklenirse vücut daha da zorlanır. Isınan kaslar ve diğer tüm organları normal ısılarında tutmak için, vücut sıvılardan yararlanır. Terleme, işte bu işlemin sonucudur.

1 saatlik hızlı bir yürüyüşte vücut ortalama 1/2 litre su kaybeder.

Bu kayıp, 1 saatlik ortalama tempoda yapılan koşuda ise 1 litredir. Bir maratoncu ise saatte 2,5 litre su kaybeder. Daha tempolu oynanan futbol gibi takım sporlarında ise su kaybı 4 litreye kadar çıkar. Otomobil sporlarında da su kaybı son derece fazladır. Bir Formula 1 sürücüsü 2 saatlik bir yarışta ortalama 4 kg kaybeder. Soğuk havada gerçekleştirilen kayak gibi sporlarda da su kaybı yadsınamayacak kadar fazladır. Bu tip sporlarda vücudun ısınmasının yanı sıra güneş ışınları, rüzgar ve hava geçirmeyen giysiler su kaybını artırır.

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir