Sağlık Su İçin Sihir Polikarbonat Şişede Değildir

Polikarbonat şişe geri dönüşümlü ambalajlar içinde,camdan sonra en iyi ambalaj olarak kabul edilir.Ancak polikarbonat şişenin yıkanması ve bakterilerden temizlenmesi için özel temizle ve dezenfekte yöntemine ihtiyaç vardır.

Polikarbonat şişeleri 70 C derece üzerince sıcak deterjanlı veya kostikli su ile yıkayamazsınız.Çünkü polikarbon şişenin yapısında bozulmalar başlar,su ile yıkayamazsınız.Çünkü polikarbon şişenin yapısında bozulmalar başlar,parlaklığı kaybolur.Bu da polikarbon şişenin hem temizleme hemde dezenfeksiyonunda önemli bir sorundur.Bu sorunu çözmek için polikarbon şişeleri 55C -60 C derece arasında  sıcaklıkta özel bir deterjanla,ve bu sıcaklıkları devamlı sağlıyacak  ısıtma sistemi ile yıkamak  gereklidir.Şişeyi bu sayede yeterince  yıkadık;ancak yeterince steril ettik mi?Bu soruyu tartışmak gereklidir.

Şişeyi siteril edebilmek için,siteril fonksiyonlu  maddelerle(Klorlu su ve Ozonlu su ile) tekrar  yıkanmak gerekmektedir.Klorlu su ile yıkamada bakterilerin yok edilmesi için temas süresinin uzun olması gerekmektedir.

Bu süre sağlamak mevcut yıkama sistemlerinde pek mümkün görülmemektedir.Ozonlu su ile yıkamada ise ozonlu suyun teması ile bakteriler anında ölmektedir.

Sonuç olarak polikarbon şişeleri  yıkıyoruz ve steril ediyoruz diyebilmek için 55C – 60C  derecelerde özel yıkama deterjanını kullanarak  yıkamak,steril  hale  getirebilmek için son  durulamasını ozonlu su ile yapmak gerekmektedir.

Her ifade edilen,otomatik makinalarda el değmeden yıkayarak doldurulur lafının ciddi bir şekilde irdelenmesine ihtiyaç vardır.

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir